Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zbliża się zima, czy to czas, w którym nie znajdziemy już ciekawych gatunków grzybów?

29 listopada to Dzień Św. Franciszka z Asyżu patrona ekologii, nazywanego Biedaczyną z Asyżu. Ubóstwo, bieda, ascetyzm czy taka postawa we współczesnym świecie wyróżnia człowieka szanującego przyrodę?

Tego lata na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich przez Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie został zrealizowany projekt filmowy „Byszewy – kraina młodości Iwaszkiewicza”. Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury kwotą w wysokości 36 tys. zł. Wieś Byszewy znajdująca się na terenie Parku związana jest z osobą i twórczością Jarosława Iwaszkiewicza. Pisarz wielokrotnie bywał tu w młodości udzielając korepetycji koledze z gimnazjum Józefowi Świerczyńskiemu i pięciu jego braciom, gdy spędzali wakacje w dworze wuja, Józefa Plichty. Pisarz pierwszy raz pojawił się w Byszewach w czerwcu 1911 r. i przyjeżdżał tu każdego lata aż do 1914 r., kiedy wyruszył stąd na front I wojny światowej. Iwaszkiewicz powrócił do Byszew piętnaście lat później, była to swego rodzaju podróż w poszukiwaniu straconego czasu, która stała się dla niego inspiracją do napisania opowiadania „Panny z Wilka”, zekranizowanego w 1979 r. przez Andrzeja Wajdę.

Przyroda rządzi się swoimi prawami. Zmiany, które się w niej dokonują uzależnione są od pór roku. Późna jesień, która trwa obecnie, zobowiązuje ludzi do pewnych działań związanych z pracami porządkowymi w naszych ogrodach i zabezpieczającymi rośliny.

Mamy przyjemność ogłosić, iż konkurs fotograficzny „Grzyby bez tajemnic” został rozstrzygnięty.

Kalendarzowa jesień rozpoczęła się już 23 września i trwać będzie do 21 grudnia. Obecnie mamy czas pięknej złotej jesieni, która bywa też natchnieniem dla poetów opisujących tę porę roku w swoich wierszach. Na dworze jest jeszcze dość ciepło, aura sprzyja spacerom i korzystaniu z aktywności na świeżym powietrzu, co jest bardzo istotnie w czasach obecnej epidemii.

Pracownicy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w ostatnich dniach zeszłego tygodnia czynnie uczestniczyli w akcji tworzenia sadów z tradycyjnymi odmianami drzew owocowych takich gatunków jak jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i pigwy, a także uzupełniania istniejących starych sadów młodymi drzewkami. Akcja ta prowadzona jest w ramach projektu "Owoce Pamięci" realizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Projekt ten obejmuje szereg działań związanych z zachowaniem drzew owocowych tradycyjnych odmian na terenie naszego województwa.

14 października jak co roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Święto to najczęściej kojarzy nam się z oświatą: przedszkolami, szkołami, uczelniami wyższymi. Są to placówki wiodące prym w edukacji. Nie tylko jednak one powołane są do krzewienia wiedzy i kultury. Wśród innych placówek zajmujących się edukacją są także parki krajobrazowe, między innymi Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Przez cały rok prowadzimy zajęcia z edukacji ekologicznej oraz przyrodniczo-leśnej. Działalność ta wynika z zadań statutowych Parku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu sadowniczym organizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego
Oddział Terenowy Wzniesień Łódzkich.

Jesienna aura zachęca do spacerów po lesie i poszukiwania grzybów. Padające od dłuższego czasu deszcze oraz dodatnie temperatury sprawiają, że w lasach można spotkać wiele gatunków. Zarówno tych jadalnych, jak i pozostałych.Zapraszamy Państwa do udziału w konkursie plastycznym Barwy jesieni na Wzniesieniach „Grzybobranie”. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w klasach I – III szkoły podstawowej i rozpoczyna się 01 października oraz trwa do 15 listopada 2020 r. Do konkursu należy zgłaszać prace związane ze zbieraniem grzybów (grzybobraniem). Na zwycięzców czekają niesamowite nagrody. Szczegóły konkursu w regulaminie.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button