Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

       W dniu 14.05.2024 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ks. Stefana Wysockiego w Łowiczu zorganizowała akcję edukacyjną pod nazwą „Żywa Biblioteka – Zawodowcy w Bibliotece”, w której wzięli udział pracownicy z Przychodni Weterynaryjnej Dr Wet w Łowiczu, radia Viktoria, Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu, Archiwum Państwowego w Warszawie Sekcja Łowicz oraz Oddziału BPK.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Ośrodek Turystyki Kajakowej „Sosenka” serdecznie zapraszają wolontariuszy na Sprzątanie Rawki, które odbędzie się 18 maja 2024 roku w Ośrodku „Sosenka” w Rudzie. Liczba miejsc dla uczestników akcji jest ograniczona!

Uprzejmie informujemy wszystkich miłośników spędzania wolnego czasu poza domem, a na łonie Natury zwłaszcza, a w Bolimowskim Parku Krajobrazowym w szczególności, iż:

25 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach - Oddziale dla Dzieci odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego "Na Ratunek Ziemi" skierowanego do klas IV-VII skierniewickich szkół podstawowych.

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach, Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Zwierzęta Bolimowskiego Parku Krajobrazowego” oraz uroczyste wręczenie nagród laureatom.

Na konkurs spłynęło 200 prac z 25 szkół z terenu miasta Skierniewice, powiatu skierniewickiego oraz łowickiego. Wymagania zgodne z Regulaminem spełniło 196 prace, wymagań nie spełniło 6 prac.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego czynnie brał udział w tegorocznych obchodach Dnia Ziemi.

Z tej okazji zaproszono pracowników O BPK do poszczególnych szkół i przedszkoli.

W ubiegłym tygodniu wraz z pracownikami Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego – Tomaszem Janiszewskim oraz Piotrem Miniasem – dokonaliśmy przeglądu wybranych stanowisk pliszki górskiej na rzekach Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Wszystko wskazuje na to, że doczekaliśmy się kilku par lęgowych! Pliszka górska to gatunek, który dokonuje ekspansji w kierunku północnym i można ją obserwować także na nizinnych rzekach, w tym m.in. na rzece Rawce.

Stanowiska tego gatunku na kilku okolicznych rzekach zostały odkryte i są stale monitorowane przez: Przemysława Boguszewskiego (Nadl. Skierniewice), Bartłomieja Stankiewicza (Nadl. Skierniewice), Kingę Nowak (Oddział BPK) i Bartka Łukasiewicza.

W niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. o godz. 9 00, 18 osób wieku różnego zgromadziło się w miejscu, gdzie Puszcza Bolimowska dotyka do granic Skierniewic, aby wziąć udział w pierwszym wiosennym spacerze edukacyjnym, zorganizowanym i prowadzonym przez pracowników Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Od 04 kwietnia do 17 kwietnia 2024 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Od 18 kwietnia do 26 kwietnia 2024 r. Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa łódzkiego. Szczepionka będzie zrzucana z samolotów. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.