Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie pn. Owocowe łódzkie, który w 2023r. realizowany jest przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Projekt "Owocowe łódzkie” polega na dosadzaniu w przestrzeni publicznej województwa łódzkiego drzew i krzewów owocowych w celu zwiększenia ilości terenów zielonych i urozmaiceniu ich – wzbogaceniu o gatunki owocowe. Jednocześnie odpowiednie gatunki zasadzonych drzew i krzewów zapewnią bazę pokarmową dla zwierząt (ssaki, ptaki i owady), owoce innych z kolei z pożytkiem zostaną wykorzystane przez mieszkańców czy turystów (np. przetwory). Zadanie jest jednym z elementów projektu realizowanego przez Województwo Łódzkie pod nazwą „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, autorzy projektu „Obcy w Łodzi – obce i inwazyjne gatunki owadów w Łodzi i okolicach”, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacja „Biodiversitatis” oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii zapraszają 30 czerwca 2023 roku na wydarzenie edukacyjne „Na tropie obcych owadów w ogrodach”. Odbędzie się ono w Muzeum w Nieborowie, składać się będzie z prelekcji oraz spaceru po ogrodzie pałacowym w Nieborowie.

W zeszłym roku Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego rozpoczął projekt czynnej ochrony dudka w Bolimowskim Parku Krajobrazowym (więcej o projekcie przeczytasz tutaj). W 2022 roku nie odnotowaliśmy zasiedlenia przez ten gatunek, budki zajmowane zostały między innymi przez szpaki oraz bogatki.

Pod koniec kwietnia bieżącego roku coś jednak drgnęło! Z radością dzielimy się z Państwem informacją, że pierwsza z budek została z sukcesem zasiedlona, a samiec jest już na etapie karmienia samicy, która wysiaduje jaja.

13 maja 2023 r. aż 55 Rawkowych sprzątaczy zebrało się w Ośrodku SOSENKA, by z zapałem ruszyć do corocznego wiosennego sprzątania Rawki – jedynej w tej części Polski rzeki niemal niedotkniętej cywilizacyjną regulacją. Było to 26. wiosenne sprzątanie; jeśli do tej liczby dodać sprzątania jesienne, i okazjonalne – letnie, dobijamy chyba już 50-tki.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi informuje o możliwości wystąpienia w miejscach większych zgrupowań dzikich ptaków wysoce zjadliwej grypy ptaków. Przypadki, ogniska choroby (HPAI, typu H5N1) stwierdzono na terenie województwa śląskiego u mew.

Z inicjatywy władz miejsko-gminnych pod koniec kwietnia br. odbyło się Doroczne Wielkie Sprzątanie Gminy Bolimów. Uczestniczyli w nim uczniowie i nauczyciele:

- Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Bolimowie – uczniowie i przedszkolaki,

- Szkoły Podstawowej w Huminie,

- Szkoły Podstawowej w Kęszycach,

- Zespółu Szkół w Bolimowie,

a także:

Dzień Ziemi w Liceum Ogólnokształcącym im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej to niezwykłe wydarzenie. Świętowali uczniowie klas pierwszych (z rozszerzoną biologią i geografią) wraz z nauczycielami. Spotkanie otworzyła Anna Traut-Seliga wykładem pt. „Dlaczego chronimy przyrodę?”.

W miniony weekend (22 kwietnia 2023r.) w Muzeum w Łowiczu odbyła się sesja jubileuszowa
115 -lecie PTK i 70-lecie Oddziału PTTK w Łowiczu. Zebrani goście wysłuchali następujących referatów:

25 kwietnia 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach - Oddziale dla Dzieci odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego "Na ratunek Ziemi". Partnerami w konkursie byli: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddzial Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Tomaszewski Sp. z o.o.

Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VII skierniewickich szkół podstawowych. Jego celem było promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci, dostrzeganie zmian zachodzących w środowisku oraz rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska. Warunkiem przystąpienia do konkursu było wykonanie zakładki do książki z materiałów ekologicznych oraz napisanie testu wyboru o tematyce ekologicznej.

Światowy Dzień Ziemi – liczy już ponad 50 lat i ogarnia prawie 200 krajów.
Z jakim skutkiem ?... Ile zostało z ówczesnego entuzjazmu i wiary w lepsze jutro, i proekologiczną przyszłość ?... I przeświadczenia, że viribus unitis uratujemy, ba (!) – wręcz zregenerujemy trzy główne żywioły, na których bazuje ludzka egzystencja: ziemię, powietrze i wodę ?...