Pierwszy Dzień Wiosny

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   Początek astronomicznej wiosny 2024 to moment równonocy wiosennej. Wypada on wtedy, gdy Słońce przekracza równik niebieski, przemieszczając się z południowej na północną półkulę. Wiosna astronomiczna zaczyna się dokładnie w tym momencie i trwa aż do przesilenia letniego. W 2024 roku równonoc wiosenna wypada w dniu 20 marca. 20 marca to pierwszy dzień astronomicznej wiosny.

wiosna

Wiosna przyjdzie do nas dokładnie o godzinie 4:06.Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada natomiast 21 marca. Ten termin jest oczywiście stały. Wczesną wiosną w tradycji ludowej topi się marzannę, boginię mroźnej zimy i śmierci. Zwyczaj ten oznacza zakończenie okresu zimowego i rozpoczęcie wiosny. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca. Wiosną ( w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) obchodzona jest Wielkanoc, czyli najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Uroczystości wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień. Z obchodami tych świąt związanych jest także wiele zwyczajów ludowych.

wiosna1

Póki co musimy się uzbroić w cierpliwość, słonka jest co prawda coraz więcej ale temperatury nocą wciąż spadają poniżej zera, wiosno czekamy ?.

Opr. i zdj.: DWB.