Lato w Byszewach

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Tego lata na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich przez Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie został zrealizowany projekt filmowy „Byszewy – kraina młodości Iwaszkiewicza”. Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury kwotą w wysokości 36 tys. zł. Wieś Byszewy znajdująca się na terenie Parku związana jest z osobą i twórczością Jarosława Iwaszkiewicza. Pisarz wielokrotnie bywał tu w młodości udzielając korepetycji koledze z gimnazjum Józefowi Świerczyńskiemu i pięciu jego braciom, gdy spędzali wakacje w dworze wuja, Józefa Plichty. Pisarz pierwszy raz pojawił się w Byszewach w czerwcu 1911 r. i przyjeżdżał tu każdego lata aż do 1914 r., kiedy wyruszył stąd na front I wojny światowej. Iwaszkiewicz powrócił do Byszew piętnaście lat później, była to swego rodzaju podróż w poszukiwaniu straconego czasu, która stała się dla niego inspiracją do napisania opowiadania „Panny z Wilka”, zekranizowanego w 1979 r. przez Andrzeja Wajdę.


Aby podkreślić związek Iwaszkiewicza z Byszewami, Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie stworzyło film fabularny „Lato w Byszewach” na podstawie opowiadania „Panny z Wilka” i wierszy pisarza. Film wyreżyserowała: Karolina Lutczyn-Friedek – reżyserka, aktorka filmowa i teatralna, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie i Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej. Autorem zdjęć do filmu jest Viktoria Marinov, absolwentka Wydziału Operatorskiego i Reżyserii w Sofii, pochodzenia polsko-bułgarskiego, urodzona w Łodzi, z doświadczeniem w tworzeniu filmów dokumentalnych (m.in..: „Błyskawica”, „Rybacy”– film nagrodzony na festiwalu „Pêcheurs du monde” we Francji). Zarówno reżyserka, operatorka jak i występujący aktorzy są związani z Łodzią. Michał Maj Wieczorek jest autorem scenariusza do filmu „Lato w Byszewach”, odtwórcą roli Wiktora Rubena oraz instruktorem ds. upowszechniania kultury w CKiE w Plichtowie. Za kostiumy i aranżacje scenograficzne odpowiadała Monika Czubaczyńska-Szram – p.o. Dyrekrora CKiE w Plichtowie. W obsadzie znajdziemy zarówno aktorów profesjonalnych, jak i wolontariuszy związanych z gminą Nowosolna, między innymi Zespół Ludowy Byszewianie i pracowników Urzędu Gminy Nowosolna. Film, który miał swoją premierę 30 października 2020 r. zatytułowano „Lato w Byszewach”, ponieważ twórcom zależy, aby nazwa wsi została zapamiętana. Ciekawostką jest, że ekranizacja A. Wajdy była planowana w Byszewach, ale dwór w latach 70. XX wieku był zbyt zniszczony, by zamienić go w plan filmowy. Teraz jest wyremontowany – 10 lat temu w dworze wybuchł pożar, więc gruntowne odnowienie okazało się konieczne. Obecnie budynek jest dzierżawiony przez Rodzinny Dom Dziecka i można było wykorzystać wnętrza do realizacji zdjęć. Zdjęcia do filmu realizowane były nie tylko w Byszewach, ale również w innych miejscowościach znajdujących się na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich - Plichtowie, Nowych Skoszewach oraz Starych Skoszewach.

 

Tekst i zdjęcia:  GPCKiE w Plichtowie

2020 NCK dofinans kulturawsieci rgb 1024x256

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button